Zajímá někoho názor veřejnosti na projekty placené Prahou?

lavka 1
13.9.2023 06:30
Nedávno jsem ve svém článku (*) zveřejněném na několika serverech, kriticky rozebral „gigantickou" investiční aktivitu současné a minulé pražské městské rady. V obou městských radách je klíčovou figurou bývalý primátor a dnes první náměstek primátora Hřib.

Pro větší názornost jsem pořídil několik fotografií betonové lávky, vedoucí přes Štvanici z Holešovic do Karlína. Myšlenka na pořízení této lávky je živá už desetiletí. Ale teprve v poslední době se ji podařilo naplnit. Je ovšem otázka, za jakou cenu?

Ve svém předchozím článku jsem také uváděl příklady mostních konstrukcí, které plní podobný účel v Paříži a v Londýně. Na pařížském a londýnském mostě je jednoznačně vidět, že předtím než byly tyto „lávky“ postaveny, o nich proběhla diskuse odborná, diskuse s veřejností, ale také architektonická soutěž. Proč neproběhla v Praze např. architektonická soutěž, kde by konečný návrh podoby lávky vybírali samotní Pražané? Samozřejmě, představa o podobě mostů či jiných staveb, je otázkou vkusu každého z nás. Ale já se nebojím toho říci, že lávka, která je postavena mezi Holešovicemi a Karlínem žádnou velkou architektonickou hodnotu nemá.

A za tragédii tohoto rozsahu musí být někdo odpovědný. Kolik vlastně tahle lávka stála? Nese odpovědnost za její podobu a za náklady, které na ni byly vynaloženy starosta Prahy 7 Čižinský. Nebo exprimátor Hřib, anebo tito pánové oba anebo někdo další?

Prostě u staveb, které budou krášlit nebo znetvořovat tvář hlavního města po desítky let a možná ještě déle, je nutné hovořit s veřejností. Vypsat architektonickou soutěž a dát občanům možnost, aby oni vybrali to správné řešení. Zatím vidím ve zmíněné lávce jen beztvarý kus betonu bez jakéhokoliv nápadu.

Mimochodem vzpomínám, že už v roce 2002 jsem ještě jako náměstek primátora pro finance zařazoval do rozpočtu určitou částku v řádech desítek milionů korun na pořízení lávky ve zmíněném území. To znamená, že nějaká soutěž tehdy nejspíš proběhla a nějaká podoba lávky z ní vznikla. To vše ovšem spláchla povodeň v roce 2002 a tak rozpočtované prostředky na tuto akci se použily jiným, tehdy potřebnějším způsobem.

(*) Co po sobě zanechají pražské radnice?

 

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.