Ukaž Nobelovku nebo tě budeme beztrestně pomlouvat

sisyfos wroclaw
24.5.2024 09:05
Kamarádka mi poslala článek o udělování Bludných balvanů. O této anticeně jsem měla jen hrubou představu, ale nyní jsem do toho začala trochu šťourat.

Novinářská etika, zdravotní policie a veřejné zdraví, média, i kosmologie

Sisyfos tento rok udělil Bludné balvany celkem ve čtyřech kategoriích. Samozřejmě, cenu dostali odborníci s jiným názorem, než jsou názory výboru tohoto uskupení. Bludnému balvanu se nevyhnuli ani lidé s tituly před jménem a za jménem. A tak si říkám, mají členové Sisyfosu patent na pravdu, aby mohli hodnotit ostatní? Ano, jedna otázka je, nakolik je hodnocení Sisyfosu objektivní a nakolik se jedná pouze o názory a projevy osobních sympatií jejich členů. Nikdo jim přece nedal moc o tom rozhodovat. Bohužel je tato anticena již natolik mediálně známá, že ji mnozí vnímají jako objektivní a pravdivé hodnocení. 


Je bezpečné ještě více rozdělovat společnost?

Druhá otázka je ale ještě závažnější, obzvlášť v současné době, kdy v naší zemi roste vzájemná nesnášenlivost, rozdělení a násilí. Kam až vyhrocená situace může zajít, vidíme v nebezpečných jevech, které se i u nás objevují stále častěji. Například střelba na pražské univerzitě nebo atentát na slovenského premiéra. Otázka tedy zní, je vůbec v současné době bezpečné další rozdělování, je v pořádku dehonestovat práci a názory druhého člověka, rozdmýchávat nenávist a vysmívat se? 


Skryté propojení na antikult

Když jsem se nad celou tou situací zamýšlela, uvědomila jsem si, že jsou nyní v mediálním prostoru vidět stejné tendence, jen v jiných oblastech. Ano, mluvím o antikultovních hnutích, která nálepkují jednotlivce a skupiny osob a ve společnosti šíří vůči těmto onálepkovaných skupinám nenávist, která už nejednou přerostla v tragické události, na jejímž konci byly zmařené lidské životy. Začala jsem tedy hledat víc a k mému velkému překvapaní jsem zjistila, že Sisyfos má skutečně napojení na antikultovní hnutí! Takže stále stejní hráči, stejná hra, jen převlékli kabát, aby mohli pomlouvat a urážet i vědce a odborníky.

Anulování Bludného balvanu za Nobelovu cenu

Ještě se vrtátím k Sisyfosu, na jejich stránkách se dočteme tuto absurdnost: „Samozřejmě stále platí, že pokud by oceněný dostal za stejnou práci, za kterou od nás dostal Bludný balvan, Nobelovu cenu nebo cenu jí ekvivalentní, je povinen Bludný balvan vrátit, protože bude zpětně anulován.“ Trapnou útěchou jim může být možnost zveřejnit reakci na webu, ale to zdaleka nenapraví jejich reputaci. Pokud je tedy podle Sisyfosu Nobelova cena tím měřítkem, které určuje, zda je někdo dostatečně vědecký, tak by podle této logiky měli všichni automaticky dostat Bludné balvany, které by jim byly odebrány pouze v případě získání Nobelovy ceny, a to by se v první řadě mělo týkat samotných členů Sisyfosu! Protože z nich ani jeden Nobelovu cenu nezískal, a i přesto se hodnotit ostatní nestydí. Jak už jsem zmiňovala, dehonestace, pomluvy a rozdmýchávání nenávisti, je pro antikultovní hnutí typické, ale více o nich zase příště.
Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.