Statistiky, které nejsou zveřejňovány

obrazek
10.4.2012 12:10
Pokud klesá počet žáků ve školách, stát školy ruší, případně slučuje s jinými. Pokud u nás ale klesá počet věřících v Boha, stát kostely nezavírá, neslučuje s jinými. Kněze ze služeb nepropouští, ba naopak počet kněží vzrůstá.

Představitelé církve se měli dobře i za minulého režimu, kdy dostávali celkem slušné platy srovnatelné s platy státních zaměstnanců např. vojáků z povolání. Jeptišky jezdily v mercedesech a nakupovaly v tuzexu za valuty z Vatikánu. Pobožní komunisté jezdili v neděli na mše svaté do vzdálených obcí, aby je náhodou někdo nepoznal a neudal.

Podle posledního sčítání lidu je u nás prý jen asi 14 % obyvatel věřících. Jsou to ale jen ti, kteří to napsali do dotazníku, který musel být povinně vyplněn. Dovoluji si odhadnout, že z tohoto počtu nechodí minimálně 50 % lidí vůbec do kostela. To, že je člověk pokřtěný většinou v útlém věku, kdy za něho rozhodovali rodiče, vždy neznamená, že musí být věřící. Také jsem byl pokřtěný a chodil na náboženství a věřící nejsem. Kolik lidí chodí skutečně do kostela a využívá služby státem placených kněží, už nikdo nepočítá. To samé nikdo nepočítá, kolik dětí chodí dnes do výuky náboženství.

Platy duchovních by se měly od roku 2031 výrazně zvednout. Po návratu „ukradeného“ církevního majetku, na který církve dychtivě čekají více jak 20 let, by se měl průměrný plat duchovního 8.900 Kč čistého zvednout prý až na dvojnásobek. K platu od státu duchovní dostávají ještě prémie z Vatikánu, rozdělují si zisky z pronájmů a z podnikatelské činnosti. Věřící jim dále platí nemalé peníze za služby jako jsou křest, svatba, pohřeb, zádušní mše atd. a pravidelné příspěvky do kasičky každou neděli v kostele. Vše samozřejmě nezdaněné! Stát jim dotuje opravy a provoz nemovitostí. Úžasné!

Srovnat pracovní den kněze s dnem normálně pracujícího člověka je dost obtížné, shledali bysme totiž, že je placen většinou za modlení, zpívání pobožných songů a za čtení slova božího, což bohužel pro stát nemá žádnou přidanou hodnotu.

Takto u nás žije cca 2000 kněží, plus další personál jako jsou jeptišky, mniši, kostelníci atd.

Kolik nás tato firma stojí ročně stát na výplatách a dotacích a na daňových únicích se nikde nedočtete.

Takže nezbývá jen hrubý odhad, což může být na výdajích na výplaty cca 300-400 miliónů a ztráty na daních za nezdaněné dary a poplatky kolem miliónů 100 ročně. Nepřipadá Vám to tak trochu stále vzpomínané Řecko? Přitom pan premiér a ministr financí před Řeckem neustále varuje, ale ejhle, oni ho už tady mají a slušně ho přikrmují! Navíc církvím slíbili bonusy ve formě vrácení majetků a nasypání peněz daňových poplatníků do jejich bezedných kapes.

Přitom by to podle kapitalistické tržní logiky mělo být vše hrazeno z peněz, které mají nastřádány a které si vydělali z komerční činnosti a z peněz oveček, které si přejí, aby měly přepych chodit každou neděli do kostela a aby jim na funuse vysvětil hrob kněz.

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Martin Konečný

Vladimír Štingl měl evidentně infarkt. Obecně můj postoj k církvím je naprosto jednoznačný. Církev je potřeba udržet při životě. Budeme ji všichni potřebovat. Počítám, že do roka poletíme do kostela všichni - pomodlit se, aby nám bůh pomohl mít se za co nažrat. Jinak samozřejmě církvím nic neplatit a zaplatit údržbáře co namaže panty na dveřích do kostela, pač ty budou lítat brzo tam a zpět.

antoninsebek
antoninsebek
novotny

Všem ještě pro upřesnění - odezva z Parlamentních listů, autorovi Janošíkovi bych chtěl poděkovat:

V roce 2001 se k církvím a náboženským společnostem hlásilo 3,2 miliónu lidí, o jejich duše se staralo 3480 farářů, kněží, kazatelů a biskupů. Stát církvím na pokrytí jejich mezd poslal 731 miliónů korun. O deset let později se situace radikálně změnila. Podle sčítání lidu z roku 2011 se k církvím a náboženským společnostem přihlásilo jen 1,46 miliónu věřících, tedy už méně než polovina. Stát ale musel na platy 4869 duchovních poslat již 1,4 miliardy korun. Nejvíce věřících ubývá velkým církvím. Před jedenácti lety se k římským katolíkům hlásilo 2,7 miliónu lidí, o dekádu později už jen 1,1 miliónu věřících. Počet kněží za stejnou dobu vzrostl z 2462 na 3191. Duchovní pobírají v průměru 16 800 korun měsíčně, průměrná mzda v celé republice dosáhla 24 320 korun.

Takže jsem své odhady v blogu zřejmě dost poddimenzoval...

rku

Zatím nejhulvátnější příspěvek který jsem zde četl. Štingl musel být hodně rozčilený, ani teček a otazníků nedělal tolik jako obvykle.

novotny

Pane Šebku, nechápu proč Vám vadí, že se zabývám vědou pro zlepšení stavu společnosti.
Myslím, že si hrajeme na demokracii, v které mohu svobodně vyjadřovat své názory.
Co se týká vrácení majetku církvím, kde máte jistotu, že se to bude realizovat? Nebo si myslíte, až se to zase brzy převrátí, že se to nezruší?
Podle nejnovějších vědeckých prognóz církve dříve nebo později z moderního světa samy vymizí, za chvíli to bude jen rarita pro turisty, vzpomínka na totalitní přístupy a zbytečné milióny mrtvých, které existence církví způsobilo.

antoninsebek
Píšete o sobě: Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti. Ale tady jste si zřejmě od své těžké a odpovědné práce "odskočil", že?
 
Takže, pokud má dojít k Vámi zajišťovanému "zlepšení stavu naší společnosti", tak doufám, že také v tom směru, že budou respektovány výroky soudu a v případě sporu, Ústavního soudu. Nechte prosím ty svoje starosti na bedrech těch, kteří mají právo a povinnost o tom rozhodnout. A jestli to bude nutné, tak s konečnou platností zda církve vůbec nějaký nárok mají a pokud ano, tak jaký.
 
Protože to zřejmě nevíte, Ústavní soud tuto záležitost již řešil. Odůvodnění je (jak to u Nálezů ÚS bývá) velmi dlouhé. Je celé na internetu. Já Vám přetisknu to nejpodstatnější. Identifikaci onoho Nálezu ÚS a rozhodnutí. Tady to je:
 

Pl.ÚS 9/07 ze dne 01.07.2010

242/2010 Sb.

N 132/58 SbNU 3

K restitucím církevního majetku - "blokační" ustanovení § 29 zákona o půdě

 

 

NÁLEZ

Ústavního soudu

 

 

I. Návrh na zrušení § 29 zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, se zamítá.

 
 
Je to pro Vás možná k nepochopení, ale plédujete pro horší způsob pro republiku. Pokud to nevíte, tak v průběhu řešení restitučních nároků církví dojde postupně ke snižování financování ze strany státu AŽ NA NULU. Vám to možná nic neříká, tak si vezměte tužku. Buď platit na věky věkův a nebo se šancí, že to v řádu jedné generace zcela zmizí. Ano, platy kněží se budou do budoucna zvyšovat. A počet církví také. Bez ohledu na Vaše rozhořčení. Ve Vašich očích se zřejmě zbláznila drtivá většina světa. Ta totiž k nějakým církvím patří. Tento "poznatek" z Vašeho moderního výzkumu jste neuvedl.