Slovník pro život takový, jaký je: Solingen - omezená demokracie

obrazek
27.8.2024 11:42
Jak říká Wikipedie, Solingen je německé město ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, známé pro svou tradiční výrobu nožů a nůžek. Také v naší spíži poklidně odpočívá po léta mezi kuchyňským náčiním pro všední dny i pro ty sváteční(předvánoční domácí zabijačky) nejeden kvalitní solingenský nůž. Jeden z nich je na titulním obrázku. Představy, které pojem Solingen vyvolává dnes, jsou méně poklidné. Dnes je Solingen mikrosymbolem rostoucího počtu německých občanů napadených nožem.

      Ponechme stranou, jaká ruka nůž vede. Ponechme stranou, jaké motivy vedou tu ruku. Ostatně, vidíme, že to je ožehavé téma i pro ty nejprotřelejší politiky. Svědčí o tom plané, nic neříkající, nereálné sliby politiků a rostoucí emoce či bezmoce občanů. Alibismus zodpovědných činitelů je asi tak nejzřetelnějším příznakem slepé uličky současné "omezené demokracie", kterou politické a mocenské struktury prosadily a udržují na kapačkách. Srv. "...Vláda se i po pátečním teroristickém útoku hájí, že z právního hlediska jsou německá deportační opatření zcela v pořádku". Jinak funkční plán totiž dle mluvčího vlády pouze „selhal v provedení“...." [https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-scholz-navstivil-solingen-a-znovu-slibil-vyssi-pocet-deportaci-40485525https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-scholz-navstivil-solingen-a-znovu-slibil-vyssi-pocet-deportaci-40485525

     Zpětná vazba - to je moje oblíbené téma (ale zuby nehty se bráním o ní psát. Byl by to nekonečný cyklus, který by asi nudil čtenáře. Takže samostatnou kapitolku o zpětných vazbách ve slovníku někdy jindy. Ale)  stále častěji se bez poukázání na neexistující, nefungující, chybějící, deformující či zpožděnou zpětnou vazbu prostě neobejdu. Tak je tomu i v tomto případě. Omezím se jen na střípky k danému tématu.

    Když Angela Merkel pronesla zaklínadlo "Wir schaffen das!!!!!", normální logika (obyvatele české kotlinky) byla: snad ta baba ví, co říká. Vždyť, co jiného, než německý smysl pro pořádek, dokáže umravnit jakékoliv cizorodé prvky a začlenit je hladce do svého systému? To,co by nás zabilo nebo rozložilo stát, to Němci hravě zvládnou. A tam, kde se ukáží neřešitelné problémy, které by narušily německý systém, tak je díky dobře fungující zpětné vazbě Němci jistě rychle rozpoznají a napraví, nebo to, co povede k nevratným škodám, včas zastaví.

     No a my ostatní se podle toho zařídíme, využijeme německých zkušeností a i naše omezenější možnosti nám dovolí vytěžit ze situace pro Českou republiku co nejvíce. V náš prospěch hraje jiná zpětná vazba a sice časové zpoždění náporu migrantů díky neaktraktivitě naší republiky z jejich pohledu. Postupem doby se ale ukázalo, že demokracie už je natolik omezená, že původní přirozené zpětné vazby nefungují. Informace o skutečném průběhu stavu procesu integrace cizorodých prvků do fungujícího německého systému jak média, tak politici, neziskové organizace i evropská papírová nadstavba prostě dílem ignorovali, dílem zkreslovali, dílem potlačovali a dílem zastrašovali ty, kteří mluvili jinak než byla původní wirschaffendassistická doktrína.

    Ani snížení bezpečnosti občanů, ani rostoucí náklady, ani vyhodnocení efektivnosti, ani pokles ekonomické výkonnosti nefungovaly jako zpětná vazba. Vše se schovalo mezi grýndýl, válku a covid. Ale místo závěru, že všechny tyto vlivy jsou příčinou úpadku prosperity a mravů, byl vyfabrikován jiný závěr ze zpětné vazby: příčina je jinde než tam, o čem je právě řeč a problémy jsou bagatelní.

    Prostě ten, kdo naivně kalkuloval, že správně fungující zpětná vazba dříve či později způsobí automatickou nápravu, zapomněl, že demokracie už je omezená.

Malá odbočka:

Ani Angela Merkel nebyla tím hlavním spouštěčem neřízené migrace. Byla v pozici farmáře, kterému vandalové poničili ohrady, stádo býků dokonalo zkázu a uteklo z ohrady a začalo pustošit pozemky sousedů. Takový farmář - aby neztratil tvář před ostatními - prostě řekne: to jsme přece chtěli, byl to dobrý záměr (ty škody uneseme, pokud je zaplatíte vy)  - Wir schaffen Das!

     Jen málokdo (třeba prezident Zeman) intuitivně rozpoznal, že rozměr tohoto rozhodnutí daleko přesahuje německý smysl pro pořádek, robustnost německého systému a i případná správně fungující účinná zpětná vazba bude zpožděná tak, že v dohledné době s ní nelze počítat.  A proto prezident Zeman řekl paní Merkel, kam si má migranty vzít, když si je sama pozvala.

     V této souvislosti mě právě napadlo,  jestli by třeba odlišný přístup Angličanů (tvrdý postih vězením natvrdo za pouhé slovní útoky) nebyl účinnější než  přístup Němců (laxní přístup vůči útokům nožem). Nelze vyloučit, že spojení toho lepšího z obou přístupů by bylo vedlo k ideálnímu řešení. Co z toho je ale  "to lepší"?

      To slovíčko Solingen je třeba nějak zarámovat a uzavřít: nefunguje-li ustálená, standardní a účinná zpětná vazba, která by znovu vrátila veřejný život v Německu do běžných kolejí a poroste-li počet postižených obětí útoků nožem,  kdy pachatelé nejsou odrazeni od dalších činů veřejného násilí, a ani společnost nemá zpětnou vazbu k předcházení pravidelně se opakujích hrozeb, logika vede k názoru, že si ohrožené skupiny občanů budou hledat účinnou zpětnou vazbu v rámcích omezené demokracie sami.

   Jak?  To trochu souvisí s jiným slovíčkenm v našem slovníku a sice: know-how.

Němcům asi žádné know-how neporadím. Ale odbočím li- v myšlenkách znovu a hodně do minulosti, vybaví se mi vzpomínky na to, co jsem  trošinku zažil, ale spíše slýchal v mládí.

    Tehdy fungovaly navenek neviditelné zpětné vazby v rámci rodiny či věrných přátel (nebo přátel z nutnosti,  protože je spojovalo společné ohrožení existence či života). Už jako děti jsme mnohé o tom věděli od rodičů ale i od známých, kteří věděli dobře, co si mohou dovolit nám říci a jak nám poradit, abychom se nestali oběťmi systému. Pro takové případy  konkrétního nebezpečí (a že nejeden jsme zažili, třeba když v okolních lesích se pohyboval nějaký utečenec z vězení), rodiče  pochopitelně vedle přísných zákazů chodit do nebezpečných míst, radili i to, co si mysleli, že pomůže k ochraně, když by na to došlo - a my jsem si to pak říkali mezi kamrády, takže na dědině každý tu základní sebeobrannou strategii znal)

     A tak si představuji, jak by za našich let radil děda vnoučatům, které doprovází maminku nebo babičku tam, kde by nějaké solingenské nebezpečí hrozilo:

Děda by vycházel ze  souhrnu zážitků a špatných zkušeností, kterých si všímal a které skýtaly možnosti sebeobrany:

Zážitek 1: Na vojně jsem (já ne - to děda)  byl svědkem bitky, kdy hlavní slovo měly nože a (hádejte, co) vojenské opasky s přezkou, proti kterým útočník s nožem ztratil výhodu blízkého kontaktu. Dlouho jsme to pak s kluky  (já ne - to děda) rozebírali a už lépe jsme chápali, proč mazáci před odchodem do civilu kšeftovali tak, aby jim zbyly nejen důstojnické kanady, ale i 2-3 opasky.

Starší zážitek 2: Staříček mne  (ne mne - to dědu) kdysi vzali na besedu ke svému známému s sebou a ten měl ve svém arzenálu něco jako drezérský bič s olůvkem na konci. Staříci se bavili o tom, kdy a proč si jej bere sebou, ale to tu nepatří. Byla to prostě krásná, skladná, ale účinná hračka.

Ještě starší zážitek 3: Když jsem žasnul (já ne - to děda) nad tím, jak může hospodský zvládnout hospodskou rvačku, někde jsem zaregistroval zmínku, že jeden z nich míval pod pultem vždy krátký bič.

Volná úvaha: Kožený bič? Kožený opasek s kovovou přezkou? Obyčejný nůž? Asi rozhoduje šikovnost a trénink.

    Konec úvah a vzpomínek. Bydlet, pracovat, nakupovat a žít poblíž centra, kde se pohybují často lidé s kapucí přes hlavu a s rukou v kapse na rukojeti solingenského či jiného nože - asi bych považoval za běžné, že je potkávám a stejně tak bych rád považoval za běžné, že kolem nás chodí také dobře trénovaná mládež s krásně zdobenými a různě upravenými koženými opasky zvlášních tvarů, které bych se nestyděl požádat o pomoc, kdyby mi třeba zabylo mdlo z nějaké situace v těchto tropických dnech, kdy všemu vládne vedro a okurková sezóna né a né se dostavit.

Ale pro solingenské občany radu nemám. Tradice kvalitní nožířské výroby neskýtá záruky před útoky nožem - snad jen naději.

 

 

Aktualizace 29.8.2024 19:30:

Stačilo pár hodin od chvíle, kdy jsem napsal, že "...Dnes je Solingen mikrosymbolem..." , "...Ani snížení bezpečnosti občanů... ...nefungovaly jako zpětná vazba..." či "...ohrožené skupiny občanů budou hledat účinnou zpětnou vazbu v rámcích omezené demokracie sami...".

Na základě nových následných informací by bylo snadné říci,

  • že "Solingen není mikrosymbolem ale bodem zlomu",
  • že "zpětná vazba zafungovala" nebo,
  • že "ohrožené skupiny občanů nemusí hledat účinnou zpětnou vazbu v rámcích omezené demokracie sami, protože nyní už je policie účinně ochrání sama"

(Srv.  "Solingen odstartoval změny....Německá vláda upravuje azylové podmínky...také rozšířit zákazy nošení zbraní včetně nožů na veřejnosti...Policie na hromadných akcích, kde by bylo nebezpečné střílet, bude používat elektrické paralyzéry" [ https://www.lidovky.cz/svet/solingen-utok-azylova-opatreni-nemecko-vlada-scholz-migrace.A240829_184218_ln_zahranici_halu#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_zahranici&utm_content=main ] )

Pak bych ovšem vše, co jsem napsal, měl smazet. ALE:

  • Bodem zlomu je spíše jen vidina blížících se příštích voleb než změny bezpečnosti občanů.
  • Zpětná vazba zafungovala, ale byla to jiná zpětná vazba (nevratné následky vs. nepopularita politiků, kteří k nim vytvořili živnou půdu - nikoliv následky vs. příčiny).
  • Zkusme sledovat další nejbližší útoky, při nichž na policii zbydou už jen následné úkony (protokoly, dokumentace, výslechy svědků, vysvětlování proč nepředešli útoku, dohledávání pachatelů...). Teprve, až veřejnost uvidí, že vlastní sebeobrana bude zbytečná, ocení nejen policii ale i politiky. Do té doby původní zpětná vazba ve hře není.

Do té doby prostě platí rčení našich babiček: "co se stalo, to už se holt nedá odestát"

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.