Slovník pro život - takový, jaký je: Pomáhat a chránit
Pravý význam sousloví POMÁHAT A CHRÁNIT není nikde uveden. Policie České republiky jej sice komentuje, ale čertví jak to chápat, jasno v tom nemám. A tak - chceme-li se dopátrat smyslu tohoto sloganu a jeho srozumitelného významu pro náš slovník, nezbyde, než je zkusit odvodit z počínání policie před zraky veřejnosti. Náš slovník pro život totiž - na rozdíl od zavedených slovníkových titulů - nenaplňují vysvětlením významu slov litery vědeckých kapacit či ptydepe institucí, ale život sám.
Za poslední roky, úměrně tomu, jak se zdokonaluje vybavení policie rychlými vozy a moderními technologiemi, množí se zprávy, třeba jako tato:
Policisté pronásledovali v centru Prahy tuningové auto, při nehodě zabili dívku z náhodného vozu
[https://www.novinky.cz/clanek/krimi-pri-nehode-policejniho-auta-zemrela-v-praze-divka-40487980#dop_ab_variant=1356601&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=4Z7GUXjWK3D-202409131328&dop_id=40487980&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz]
Jindy je to zpráva o policejní honičce kluka, který jede (možná pod vlivem alkoholu, drog nebo jenom mladického adrenalinu) s podezřelým, možná kradeným autem, nebo se jen chová v provozu podivně, nebo jen nezastavil policajtům. Možná že veze drogy! Nebo veze migranty! Nebo nemá řidičák! Nebo je trestaný!, Nebo někde něco převáží kradeného! Nebo jen nechce mít ostudu! Jindy cokoliv jiného. (Prostě jde o něco, co se v pozdějším policejním hlášení dobře vyjímá jako neodkladný problém - zatímco útok nožem musí počkat na později, jde přece hlavně jen o zápis protokolu). Obvykle to policie vděčně přijímá jako pokyn k nácviku honičky. kterou by jinak nezažili. Na jejím konci bývá pravidelně nehoda a příliš často i smrt.
Pokud by využili toho, co dělají u každého řidiče, kterého zastaví a vložili SPZ auta do informačního systému, měli by 85 % všech potřebných informaci k tomu, aby dohledalli podezřelé auto, popř. i pachatele.
Kdyby auto ukradl, možná by byli první, kdo uvědomí majitele o krádeži. Určitě by si pomyslel: Přece jen umí POMÁHAT a tak CHRÁNIT před větším malérem, než právě nastal.
Mohli by využít jiné technologie nebo vymožeností kamerových systémů k lokalizaci pohybu auta a popř. ke koordinované aktivaci kolegů k lépe připravenému zákroku. Nee, to by byla nuda!
A tak vyhasínají zbytečně životy - vinných i nevinných. Nestačí běžné nehody policistů, kterým se asi nevyhne čas od času každý řidič. Mají snad policisté na toto jednání (no určitě mají - řečnická otázka je na místě) zvláštní metodický návod a výcvik? Je jejich posláním POMÁHAT zvyšovat statistiku nehod a CHRÁNIT občany před tuningovými auty?
Uvažme třeba, každou půhodinu na téměř každé rozhlasové stanici je zpravodajství o dopravní situaci, ba výjimečně je přerušena písnička, aby byli řidiči upozorněni na balík slámy na krajnici či sraženou srnu nebo zvíře na vozovce apod.
Tato mimořádná situace, kdy policista má rozhodnout, nakolik podezřelé auto může ohrozit bezprostředně ostatní řidiče, nebo je třeba mu k tomu dopomoci zapnutím majáků a jízdou kolo na kolo, snad dovoluje využít přímého vstupu do vysílání, které pomůže k opatrnosti ohroženým řidičům a pokud má unikající řidič zapnuté rádio, dovolí mu čas, aby zvážil bez nátlaku svoji situaci. Podobně lze využít ke stručné informaci řidičů digitální nápisy na dálnici apod.
Nechci se pouštět do hlubších úvah. Možností je nepřeberně, ale tyto řádky zůstanou zcela jistě nepovšimnuty těmi, kteří rozhodují bezmyšlenkovitě a byrokraticko-alibisticky o požadovaném a společensky prospěšném počínání policie a jejich postupech. Ignorují mnohem závažnější fakta, tak co by jim mohlo todlencto tento jaksi cosi říkat.
Ale nevinné oběti těchto honiček jsou realitou. Není úlevné vědomí, že jsou dvojího druhu: Nutné a zbytečné. Úlevou není ani lidová slovesnost, kolující kdesi po internetu (Zauber:"Pomáhali, chránili až nevinné zabili!"). Prozrazuje spíše rezignaci a snahu o odstup od těchto děsivých zpráv.
Myšlenky přeskakují od novinového titulku k nahoře uvedenému příběhu. Tehdy bezpečně pomohlo to, že pes byl utracen, Byla ovšem i jiná možnost. Říká se tomu "náprava zkaženého psa". Dá víc práce, po tu dobu pes není použitelný a věnují se tomu jen mimořádně schopní cvičitelé. A není to zadarmo.
Nevím, zda čtenáři těchto řádků se přiklání k tvrdšímu přístupu policie a tedy k zintenzivnění autohoniček, když už z akčních filmů pomalu mizí(to kvůli nákladnosti natáčení těchto scén - byť při nich vezmou za své pouze auta a nikoliv lidé). Jiný milovník zvířat by dal snad přednost nápravě a věřil, že (dosud nikde uvedený pravý) význam sousloví POMÁHAT A CHRÁNIT se zjeví v podobě, která bude pochopitelná.
A jak by se postavil ten, komu pes zadávil slepice, k otázce: Utratit nebo neutratit?
Končíme netradičně: Význam sousloví POMÁHAT A CHRÁNIT podle jednání policie v určitém typu situací jsme pochopili. V jiných situacích to ale může být jinak. A tak je výklad otevřen novým zkušenostem.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 392x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.