Piráti - strana, která vodu káže a víno pije

Já se však na aktivitu Pirátů proti Ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi dívám trochu jinak.
Občané této země zajisté ještě nezapomněli na korupční kauzy volebního partnera Pirátů z posledních parlamentních voleb - strany STAN. Kauzy jako Dozimetr a Lysolaje cloumaly naší společností po větší část minulého roku. Bylo by proto zajímavé položit otázku Pirátům, proč tenkrát jejich strana nevolala po rezignaci Ministra vnitra V. Rakušana? Vždyť blízcí straničtí kolegové od ministra Rakušana měli podezřelé styky s hlavním podezřelým z těchto kauz. Podle Pirátů snad neumožňuje funkce ministra vnitra ovlivňovat vyšetřování nějaké korupční kauzy, a naopak funkce ministra spravedlnosti tuto možnost dává? Podle mého názoru, právě funkce ministra vnitra umožňuje snadněji ovlivňovat tzv. živé kauzy, než je tomu u funkce ministra spravedlnosti.
Z mého pohledu je zmanipulování vyšetřování určité kauzy hned ve stádiu vyšetřování mnohem snadnější, než manipulovat s případem, když už je vyšetřování ukončeno a spis předán soudu. Někdo by mi možná namítl, že přece nad vyšetřováním dohlíží dozorující státní zástupce spadající do ranku ministerstva spravedlnosti. Tuto skutečnost já nepopírám a podotýkám, že sám mám právě k praxi státního zastupitelství velké výhrady, ale nutno dodat, že státní zástupce zpravidla dozoruje jen to, co mu policejní orgán předestře.
Ale vrátím se k meritu věci. Proč nebyli Piráti, když se jednalo o jejich volebního partnera STAN, jehož někteří členové byli namočeni do kauz Dozimetr a Lysolaje, tak čestní a zásadoví, jako v případě Ministra spravedlnosti Pavla Blažka?
Já mohu jen říci, že pro mě je strana Pirátů synonymem pokrytectví. A hned také uvedu, proč jsem k takovému názoru dospěl.
Nejdříve ale předešlu věc, kterou zřejmě řada českých občanů neví, že Piráti měli možnost po dohodě se svým koaličním partnerem – stranou STAN si dosadit na Ministerstvo vnitra svého člena strany do pozice tzv. politického náměstka. Co chci tímto naznačit? Že bezesporu tento „politický úplatek“ ve prospěch svého volebního partnera mohl ovlivnit i jiný náhled Pirátů na zapojení členů STAN do zmíněných korupčních kauz právě v kontrastu s jejich přístupem k současné kauze ministra P. Blažka.
Už jen zřizování těchto postů tzv. politických náměstků, ke kterému se uchýlil Fiala a jeho spolek SPOLU, bylo jen vytvoření prostoru pro různá mezistranická kupčení s odpustky, jak se tomu zřejmě stalo i v případě vztahu Piráti versus STAN v případě kauz Dozimetr a Lysolaje. Řešit tuto otázku tzv. politických náměstků, ale není předmětem tohoto mého článku.
Co tu ale chci uvést do popředí, tak je moje vlastní a osobní zkušenost, jak policie zmanipulovala vyšetřování mého trestního oznámení na podezření z korupce v případu výstavby elektrárny Adularya v Turecku. Případ, při kterém přišel český daňový poplatník za velice podezřelých okolnostní o 14 miliard korun, a kde byly všechny znaky toho, že v daném případě zřejmě došlo k rozsáhlé korupci, která právě zapříčinila tuto rozsáhlou škodu.
Nechci tu popisovat dopodrobna tento těžko uvěřitelný příběh, jen tu uvedu, že jsem podal svoje trestní oznámení v listopadu 2018 a do svého trestního oznámení jsem uvedl svědky, kteří mohou prokázat mnou uvedené skutečnosti. A je vůbec pochopitelné, že jsem nebyl schopen za tyto více než 4 roky donutit vyšetřovatele z Národní centrály proti organizovanému zločinu, aby zavolal k výslechu 3 moje klíčové svědky, kteří by prokázali moje tvrzení z trestního oznámení? Čtyři roky si stěžuji na to, že vyšetřovatel ignoruje můj požadavek na vyslechnutí oněch 3 klíčových svědků, a představte si, že vyšetřovatel přesto odložil vyšetřování mého trestního oznámení s argumentem, že se prý nic z toho, co jsem já uvedl do svého trestního oznámení, nepotvrdilo. To už musím považovat opravdu za výsměch nezávislého a objektivního vyšetřování. Toto zmanipulované vyšetřování případu Adularya má samozřejmě vztah i k Pirátům! Jaký? To nyní uvedu.
Já jsem se na stranu Pirátů obrátil již v roce 2017 se žádostí, ať mi pomohou s tímto bojem za spravedlivé vyšetřování této kauzy Adularya, konkrétně jsem napsal na jejich člena z Parlamentu – pana Lukáše Černohorského, ale tento člen pirátské strany mi nikdy na moje dopisy neodpověděl.
Druhé kolo mých pokusů získat Piráty jako své spojence pro boj s korupcí na případu Adularya, nastal v létě roku 2021, a to již bylo období, kdy Piráti argumentu o boji s korupcí hojně využívali ve své předvolební propagandě. Krátce řečeno, výsledek mého 2. pokusu najít porozumění a pomoc u Pirátů v mém boji za vyšetření korupční kauzy Adularya, měl opět nulový výsledek.
Dokonce jsem napsal v začátku roku 2022 dva dopisy i na nově jmenovaného zástupce Pirátů na postu politického náměstka na Ministerstvu vnitra – pana L. Kolaříka, a i tyto dopisy zůstaly bez odpovědi.
Dnes mohu vyjádřit svůj závěr, že veškeré moje úsilí získat jakoukoliv podporu Pirátů pro rozkrytí korupce na kauze Adularya, bylo jen ztrátou času. Proto já po těchto zkušenostech nemohu jinak, než považovat současný křik Pirátů na odstoupení ministra Blažka jen za jejich PR akci, aby se zviditelnili. Vyjádřil bych to asi takto, "o co více jsme mlčeli v případě kauz Dozimetr a Lysolaje, o to více budeme nyní křičet ohledně ministra spravedlnosti Pavla Blažka". A tento přístup nemohu nazvat jinak než čistokrevné pokrytectví.
Miroslav Kelnar
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1064x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.