Odešel nejvýznamnější prezident od časů F.D. Roosewelta…

20.1.2021 12:36
Ukazuje se, že v amerických dějinách (a nejen v nich) je úspěšný ten prezident, který překračuje úzké omezení stranického vidění a má odvážný protimainstreamový vhled do celé škály problémů týkající se vlastní země a (protože v Amerika nesporně byla a stále je supervelmocí) hlavně světa.

Ve 20. a 21. století jimi v USA byli F.D. Roosewelt a končící Donald Trump. Ano, zdánlivě tak nesourodé osobnosti bez ohledu na to, že ten první byl demokratem a ten druhý kandidoval za republikány (to neznamená, že byl republikánem) měnili svět v rámci omezenosti, že byli prezidenty nesporně imperialistické světové supervelmoci, což nebylo vždy vykládáno jen v tom negativním slova smyslu, jeden každý z nich byl hlavně politickým rebelem, který obracel Ameriku k míru.

F.D. Roosewelt kromě svého velmi originálního New Dealu na vyřešení důsledků Velké hospodářské krize, především musel zlomit odpor izolacionistů a nabídnout přátelskou ruku J.V. Stalinovi, který ať byl jaký byl, byl rozhodující politickou osobností, která porazila nejodpudivější režim v historii lidstva – německý nacismus. Zatímco dnes je Stalin západními liberálními demokraty pokládán vedle Hitlera za spolupodílníka na vzniku 2. světové války, bez spojenectví Roosewelta a Stalina by se svět nacismu i fašismu nezbavil. Hned nástupce Roosewelta, taky demokrat, v podstatě otočil a byl hlavním architektem vypuklé studené války mezi Západem a Východem, která s krátkým smírem kolem roku 1990, následně vypukla s neztenčenou silou a nadržený Západ se s velkou radostí i silou pustil do nového krveprolití.

Snad nikdy v tak krátké době nezuřilo tolik agresivních konfliktů které američtí prezidenti bez ohledu na stranickou příslušnost pořádali jako upevnění dominance Západu. Ať to byli oba Bushové s Irákem, a ten mladší s Afghánistánem, Clinton se svým skvělým nápadem humanitárního bombardování Jugoslávie, Obama v pokračování ve válkách v Afghánistánu a Iráku a ozbrojené likvidace Libye a agresivní válce v Sýrii a vyvolání protiruské proxyválky na Ukrajině…

Mimochodem John Biden, velký lidumil a bojovník za lidská práva, který (zatím nevím v okamžiku psaní tohoto příspěvku, zda tam nevypuklo 2. povstání) se dnes ujme funkce dalšího prezidenta, byl nadšeně fanatickým podporovatelem jak humanitárního bombardování v Jugoslávii, tak té skvělé války v Iráku i války v Libyi. Když jde o to prolévat cizí krev na cizím území, jsou američtí politici, nerozhodno, zda demokraté či republikáni nadšeně zajedno

A potom přišel ten chlapík, často nerudný, který sice nakládal, kde mohl idiotské sankce. Ale nikdy nezahájil nový vojenský konflikt a naopak chtěl stáhnout americké vojáky ze všech bojišť.

Zatímco Obama ve válkách pokračoval a další, která vedla v přeměnu Libye ve zhroucený stát, zahájil dostal ihned Nobelovu cenu míru, návrh na tutéž cenu pro Trumpa byl vysmíván a pochopitelně neudělen.

To, že měl vášnivou řeč pro své stoupence namířené proti uznání Joe Bidena prezidentem, se asi mnohým zdá pochopitelné. Čtyři roky vedli demokraté a zejména šílená Pelosiová doslova hon na Trumpa. Nejdřív vyšetřování „ruské stopy“ v předchozích volbách a později impeachment kvůli naprosto titěrné záležitosti s údajným zneužitím pravomoci, kdy Trump měl údajně lámat Zelenského, aby dodali materiály na Bidena.

Nevím, asi mnohý na Trumpově místě by jednal stejně.

Liberálové ho odsuzují, trumpovská část republikánů má pochopení.

I proto šílenka odstartovala nový impeachment.

Roztomilé.

Štvavou kampaní proti Trumpovi budou Trumpa jedině posilovat. Možná nebude budoucím prezidentem, ale politika jde ve vlnách. Co je dnes zatracováno, může být za dva roky vynášeno vzhůru.

Ať tak či onak.

Odešel po F.D. Rooseweltovi nejzajímavější prezident 20. a počátku 21. století.

Je dobré, že tam byl.

Jiří Vyvadil

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

No, možná je to tak trochu provokačka, že? 

Ve škole jsme se učili o významu F. D. R. a jeho Nového údělu. Velmi aktivně tím napomohl snížit vliv hospodářské krize. Přemýšlím, co srovnatelného v tomto směru udělal Trump. Je pravda, že zapůsobil na to, aby se řada amerických výrobců vrátila zpět do USA. A nekritizoval bych jeho plot proti masám ekonomických uprchlíků. Jeho dostavbu Biden zastavil, což považuji za hloupost. 

Já bych označil za nejhoršího prezidenta od doby F. D. R. J.Clintona. Abych  také přišel s něčím přece jenom kontroverzním. Moc se o tom nepíše. Když to hodně zjednoduším: Clinton dokázal dokonce "vyprodukovat" rok, kdy měly USA přebytkový výsledek v hospodaření. Opět to zjednoduším: všimnul si, že drtivá většina Amíků nemá svoje vlastní bydlení. (Mimochodem: v tomto směru patří naše republika mezi hvězdy.) 

Clinton zvýšil výhodnost soukromé bytové  výstavby. Avšak do té míry, že mu na to chyběly prostředky. Takže se obrátil na Čínu, kde v podsstatě museli lidé odkládat část peněz do bank. Za to Clinton musel zvýhodnit dodávky laciných čínských výrobků nejen do USA, ale i do Evropy. Čímž "dokázal" pokles výroby v USA (ake i spotřebního průmyslu u nás) včetně odchodu amerických výrobců mimo svou domovskou zemi. 

Už jsem tady párkrát psal, že Trumpa "nepoložil" ani tak virus, ale to, že podcenil tzv. korespondenční hlasování Díky jemu demokraté vyhráli. Trump nepochopil, že v době koronaviru nebudou všichni jeho potencionální voliči stát v dlouhých řadách ve frontě před volební urnou. Tipnul bych si, že jej na tuto chybu upozornili jeho volební pomocnícii. Ale tady se projevila největší Trumpova chyba: uznávat jenom svoji hlavu.

Václav Semerád

Byl bych trochu opatrnější při hodnocení "mírového zaměření" Trumpa. Nepamatujete se, jak vydal osobně příkaz k raketovému ostřelování Sýrie? Sice bez vypovězení války, ale kolik válek USA zahájily regulérním vypovězením? V poslední době vždy začínají bombardováním bez vypovězení - i když přesně totéž Američané nikdy nepřestanou vyčítat Japoncům, že?

Jediné pozitivní na tom bylo, že šlo o ostřelování víceméně symbolické, rychle ukončené a naprosto neúčinné. Trump zkrátka musel předvést sílu USA, nic víc. Ale mírové to rozhodně nebylo.