Nouzový stav ve zdravotnictví

obrazek
9.2.2011 09:16
Současný pesimistický výhled v situaci ve zdravotnictví bude prý vláda řešit v případě potřeby vyhlášením tzv. „nouzového stavu“. Trochu mi to připomíná pojem„stav legislativní nouze“, v kterém vláda koncem minulého roku rozhodla o sociálních škrtech. Zatím to tedy vypadá, že tento trend v řízení státu je u nás nyní velice aktuální a můžeme očekávat jen vyhlašování dalších nouzí. Konečný důsledek pak může být už jen nouze všeobecná, kdy stát bude již zcela rozkraden a vytunelován. Použití kapacit ozbrojených sil v nouzovém stavu ve zdravotnictví po odchodu nespokojených lékařů je dalším příkladem otřesného plýtvání, stejně jako použití těchto sil při povodních, kdy hasiči nemají potřebné vybavení a kapacity a likvidaci následků řeší za mnohem větších nákladů vojáci. Asi se zapomíná na rozdělení kompetencí mezi ministerstvem obrany a vnitra. Zřejmě, pokud by odešli někdy nespokojení policisté nebo hasiči, jejich řady by doplnili rovněž vojáci. Na zvýšení platů lékařů peníze nemáme, ale raději nasadíme armádu, jejíž použití nás bude stát mnohem více. Stačí si spočítat náklady na provoz vojenské techniky, zejména vrtulníků, případně náklady na odborný personál, který bude nutné zřejmě dislokovat a ubytovat do míst nouze. Armáda může tuto roli zastávat pak v podstatě dlouhodobě, protože cílové řešení tohoto bezvýchodného stavu není dosud vládě známo, čímž se budou dlouhodobě přesunovat peníze z rozpočtu místo do rezortu zdravotnictví do rezortu obrany. Výsledným efektem pro prostý lid bude prezentace toho, jak nás opět musela naše chrabrá profesionální armáda zachránit při odchodu lékařů, stejně jako při povodních - v podstatě stejně jako za dob Varšavské smlouvy, když pomáhala zemědělcům při sklizni obilí a brambor. Viníkem vzniklé situace jsou nyní označeni lékaři, zachráncem lidu vláda, která se neumí s lékaři dohodnout.
novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: zdravotnictví

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Pane Očenášek, i já jsem si již dávno všiml, že levicovým politikům a jejich stranám vadí jen některé nešvary a zrůdnosti (a nejčastěji jen těch, které je trápí osobně). Bohužel, a o to je to bolestnější, i levice se chová k celé škále asociálních praktik nevšímavě.
Ono se jí to ale vrátí jako bumerang. Nelze dělat nesystémovou levicovou politiku, ač se tak dnešní levice tváří. Nelze dělat reformy, aniž by jednotlivé koky na sebe systémově navazovaly. Nelze dělat reformu sociálních výdajů, aniž by se zárovň neprovedla reforma práce. Pravice si to dobře uvědomuje.
Levice u nás si to ale zatím neuvědomila. Proto vždy z jejích dobrých úmyslů vzešel jen paskvil.
zdobinsky
Jinou odrhovačku už neznáte, pane Dubo.
Možná byste se měl konečně přestat chorobně bát. Je to špatné pro zdraví.
zdobinsky
Ale uvádění mzdy s přesčasy zkresluje pohled na situaci těch v profesi, kteří je nedělají.
Proč vlastně v zemi, kde je 10% nezaměstnaných nařizuje vláda, resp. povoluje horentní přesčasy zaměstnanců?
Vláda nejde proti mezaměstnanosti, protože dle ZP je směšný příplatek za přesčasovou práci. U nás je to 50%, ale např. v Norsku 50 - 150% podle denní doby práce.
Zaměstnavatelé pak nemají zájem zaměstnávat další lidi. Zejména u Soc. dem je tento přístup nepochopitelný.
zdobinsky
Já se přidám. Je to obvyklý trik zaměstnavatelů a médií uvádět při nespokojenosti zaměstnanců průměrnou mzdu, ve které jsou zahrnuty i přesčasy. Tak tomu bylo i při stávce řidičů tramvají v Praze před osmi lety.
alex
Pavel Kulicka - Co myslíte, že jste doložil? Vás nenapadnou důvody? Co třeba stárnoucí společnost, nebo že za socialismu se některá léčba od určitého věku prostě už neposkytovala, co třeba nové léčebné postupy, které dříve nebyly, kolik léčebné péče je poskytnuto zahraničním pacientům, v těch číslech máte všechna zdravotnická zařízení nebo jen ta veřejná - ona i ta medicína se mění ve všech svých prametrech. Daleko lépe vypovídající je počet nemocničních lékařů na počet obyvatelstva. No a sím platem jste mne opravdu dostal - jen citujete Hegera, který zásadně bere za hrubou mzdu tu se všemi těmi přesčasy - račte je také uvést. Opravdu netuším, co jste chtěl touhle dezinformací vlastně říci. Jen by mne zajímalo, zda jste to učinil vědomě dezinformačně nebo jen prostě neumíte uvažovat v reálných souvislostech.
zdobinsky
Ano, příčinou vznikající nenávisti, prostupující čím dál více celou společnost, je nikým nekorigovaný chaos prosazující se do všech oblastí našeho života po listopadu 89.

Plánování se odboralo jako ideologický přežitek socialismu a modla tržních mechanismů nefunguje.
Je to velmi kruté prozření.
zdobinsky
Ale za totality byli vojáci na těch polích a v lesích alespoň k něčemu platní, ale dnes je povolání vojáků do nemocnic jen teatrálním gestem. Vláda již tak pohrdá s občany, že si z nich dělá legraci. Cožpak má amáda tolik lékařů, že ty odcházející nahradí? Pokud by tomu tak bylo, co pak dělají v mimonouzovém stavu? Příčinou nedostatku peněz by pak byli vlastně vojenští lékaři a s nimi celá armáda, čekající na nouzový stav jako Blaničtí rytíři spící v hoře.

Vše začíná být stále nechutnější komedií.