Miloš Zeman nenavštíví 9. května recepci na ruském velvyslanectví konanou u příležitosti Dne vítězství. Znevažuje tím i památku téměř sta tisíc sovětských vojáků, kteří padli za naši svobodu a život

8.5.2014 23:58
Téměř sto tisíc sovětských vojáků zemřelo při osvobozování Československa. Rozhodnutí Zemana není políčkem Putinovi, ale pohrdáním jejich památkou.

Rusové pořádají recepce při příležitosti několika svých státních svátků. Ta u příležitosti 9. května - snad by nebylo za jiné situace ani třeba připomínat – má zvláštní význam. Je ruskou vzpomínkou na vítězství nad německou nacistickou hydrou. Osm milionů sedm set tisíc sovětských vojáků zemřelo, než zavlála nad Reichstagem v Berlíně sovětská vlajka. Téměř sto tisíc z nich má své hroby také na území bývalého Československa. Vojáci Rudé armády neumírali totiž jen za svobodu své země. Kde bychom dnes byli my Češi, kdyby nebylo vítězství nad Německem ve druhé světové válce, v níž Sovětský svaz přinesl největší oběti? Není v této chvíli nezajímavé připomenout, že to byl M. Zeman, kdo ještě ve Federálním shromáždění navrhl změnit den našeho státního svátku z devátého na osmý květen. A následně uvést vyjádření izraelského prezidenta Šimona Perese, který prohlásil, že Izrael bude Den vítězství slavit vždy 9. května společně s Ruskem, neboť ví, kdo nesl největší tíhu boje s nacismem. Letos ovšem má připomínka i oslava Dne vítězství ještě jiný rozměr. Na Ukrajině jsme svědky něčeho, co se ještě před pár lety zdálo nemyslitelné. V Kyjevě poprvé v tomto století skuteční fašisté z masa a kostí sedí ve vládě, jak upozorňuje německý politik z řad sociální demokracie a bývalý člen Evropské komise Günter Verheugen. Vážnost situace podtrhuje i pogrom v Oděse 2. května. Oznámit za takové situace, že nenavštívím recepci u příležitosti Dne vítězství není žádný políček prezidentu Ruska Putinovi, ale plivnutí na památku všech mrtvých, kteří přispěli k tomu, že Evropa byla zbavena německého nacistického jha. Je také, vzhledem k souvislostem s událostmi na Ukrajině a působením fašistů v tamní vládě, faktickou podporou ukrajinských fašistů a neonacistů. Přinejmenším si to tak mnozí mohou vyložit. Není totiž důležité, co si o svém postoji myslí samotný Miloš Zeman, podstatné je, jak ho lze objektivně vyložit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Viděl někdo někde Zemanovo vyjádření, proč na pozvání nepřišel? Nedivím se mu, když tam byl minule, lidé z toho vykonstruovali těžkou chlastačku, pak ta viróza... Přitom to bylo asi trochu jinak.

antoninsebek

Ano, je to buranské. Na jedné straně chce být "spojovacím mostem", ale to předpokládá, že bude hovořit se všemi zainteresovanými stranami. Je to také velmi nešikovné. Ale pokud jste viděli čerstvý záběr, jak si neskutečně nešikovně zastrkuje do ucha naslouchátko při projevu německého prezidenta, tak můžete mít jasno. Pokud si uvědomíte, že tenhle pan Zeman vytáhl na světlo Boží například Špidlu-Mydlu nebo Koloťuka, tak uznáte, že dlouhodobě nemá na řadu věcí odhad.

Ale já přesto tvrdím, že kdyby se znovu konaly prezidentské volby a zúčastnili se jich stejní uchazeči (uchazečky), tak bych opět volil Miloše Z. Nebo si myslíte, že na ruské velvyslanectví by šel Hajnej nebo Mladej Dýnsbýr? Tito dva by ještě kvákali a kvákali proti Rusku. Holt nejsou lidi.

karel-horak

Myslel jsem si, že je větší formát. Prosím, nezapomínejme na to, stejně jako u Štěcha, Hamáčka a Sobotky, ok ? S napětím nyní budu čekat, jestli někdo z nich bude bojkotovat recepci ke státnímu svátku USA v červenci. Ptáte se proč ? No přece za Irák, Srbsko, Libyi, Afghánistán, Sýrii a tak dál. 

libuse-zavoralova

Těch padlých ruských vjáků na našem území bylo 144 000. Američanů 290. Škoda podpory, kterou od nás Zeman dostal. Ale výběr prezidentských kandidátů byl zoufalý.

stvan

Já měl včera z TV pocit, že se občané tehdejšího SSSR na osvobození naší země zas až tak nepodíleli. Narozdíl od vojáků USA :-(

 

schlimbach

Hloupé rozhodnutí z jeho strany.