Laserová tiskárna vede do světové virtuální reality

Běžně se používají inkoustové nebo laserové tiskárny. Dbát jejich životnosti je potřebné, vždyť opakovaná výroba ubírá surovin. A po rozebrání aparátu bývá nejisté další uplatnění uvolněných materiálů.
Potřebujeme udržitelný rozvoj světa.
Záměrně zkracovat životnost výrobků bývá na škodu. Co je příčinou urychleného vyřazení aparátů?
Je to zájem výrobců různého zboží – stále znovu vyrábět a prodávat. Některé součásti tomu pomáhají špatným způsobem. Záměrně zkrátí životnost celého výrobku na předem odhadnutou dobu. Podobně škodí nerozebíratelnost výrobku, omezená dodávka náhradních dílů nebo jejich velká cena.
Jak si počínají světoví výrobci tiskáren? Společnost Lexmark zdůrazňuje na svých stránkách udržitelnost, a to s programem opětovného použití a recyklace tonerových kazet. To by mohlo pěkně fungovat, ovšem takový systém by vyžadoval finanční zálohování kazet při nákupu. Navíc mnoho takových kazet prodávají obchodní řetězce, které se na zpětném výběru nepodílejí.
Jenže jiné nebezpečí plýtvání se objevuje po zásadní poruše. U laserové tiskárny, během tisku, vypadlo napájecí napětí 230 V. Toto nelze nikdy vyloučit, jenže výpadek zničil její elektroniku. Tiskárna je jinak velmi dobrá, bude možné ji obnovit?
Domácí české zastoupení cizího výrobce doporučilo určitou opravnu. Po odeslání tiskárny opravna zhodnotila poruchu, kupodivu až po jednom měsíci. Přednost mají záruční opravy, vysvětlila později. Zřejmě jich není málo.
Pořizovací cena nové tiskárny byla 3.990 korun českých, před necelými třemi roky. Nyní mě však překvapila velká cena náhradních dílů.
Prodejní cena nových tiskáren je malá, podhodnocená. To jejich uživatelé chápou. Výrobce pak opakovaně vydělává peníze za velkou cenu inkoustů nebo prášků, které nutno kupovat.
Existuje další souvislost.
Náhradní deska stojí 6.797 korun. Navíc může být potřebná i výměna panelu DISPLAY: 3.471 korun. K této celkové ceně přes 10.000 korun přibude náklad na cenu práce kvalifikovaného opraváře.
To jsou náklady pouhého výpadku napájení tiskárny. České zastoupení výrobce mne později upozornilo na vhodnost pořídit si přepěťovou ochranu. Takové řešení nebylo předem doporučováno a zřejmě ani jiní výrobci tohle nesdělují.
Dávný problém - opravit nebo vyhodit – je škodlivě podepřený i záměrným podhodnocením prodejní ceny. Přitom cena součástek s jejich robotickým osazováním se naprosto neblíží prodejní ceně desky a panelu.
Nejen průmyslové podniky chtějí bohatnout, ale i mnozí z nás především sledujeme peníze, zisk majetku. Dosud nedbáme podstaty světa - jeho naprosté podobnosti s virtuální realitou.
Smysl světa je hodně odlišný - pokud vše končí smrtí anebo pokud se vracíme do nadsvěta, po opuštění našich zdejších zážitků.
Existenci hmoty věříme proto, že nám ji nabízí pět lidských smyslů. Zrak, sluch, hmat, čich a chuť. Je toto svědectví důvěryhodné?
Pozor, vždyť čidla našich smyslů (oči, uši) jsou vytvořena právě touto posuzovanou hmotou. Jen sama hmota nám o sobě samé říká: já existuji.
Máme zážitky, ale co je za nimi, nevíme - Ernst Mach (1838 - 1916).
Pomůže matematika? Je snad víc možností, kterými lze vysvětlit získávání smyslových poznatků o našem světě? Ano.
První samozřejmou možností pro vysvětlení našeho pobytu ve hmotě je Euklidův prostor. Má vystihovat geometrii rozmístění hmoty.
Jenže jeho výpočty mají nedostatek, slabou stránku. Tou jsou iracionality – většina výpočtů je bezvýsledných.
Druhou možností je zisk údajů o světě přímo z opomíjené geometrie perspektivního zrakového a sluchového vnímání. Ta neuvažuje hmotu, nýbrž sleduje současnou informatiku.
Je překvapivé, že vnímanou nelineární geometrii vystihují pouhé lineární výpočty. Například Pythagorova rovnice získává tvar a + b = c. Nemá nepřesnosti zaokrouhlovaných iracionálních čísel.
Tento svět nabízí nadřazená Informatika, podložená opakovacím kmitočtem. Jeho velikost lze odvodit z Planckova času. Postup sleduje zdůvodnění axiomů speciální teorie relativity.
Naše budoucnost může být dobrá nebo špatná. Různé ekonomické postupy nás přibližují osudu Titanicu. Z našeho přesvědčení o hmotě a lhostejnosti k přesné matematice plynou naše obvyklá jednání. Po nás potopa…
— blog —
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 7213x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.