Klaus onemocněl covidem. Nastane v Česku zvrat?

24.2.2021 07:04
S ohledem na fakt, že Česko má nejvyšší míru onemocnělých covidem na světě (pominu-li ovšem drobečkové státy typu Andorry či Gibraltaru), pak při známých rizicích nechráněných a vícečetných sociálních kontaktů bylo jen otázkou času, kdy se Václav Klaus nakazí. Dokonce by bylo možné říci, že bylo až s podivem, že dosud neonemocněl.

Po vášnivém popírači užitečnosti protiepidemiologických opatření lékaře a rektora Karlovy university Zímy je tak dalším a nepochybně ve společnosti nejvíce viditelným postiženým odpůrcem vlády proti jejím proticovidovým opatřením.

Covid 19 jako aktuálně nejvýznamnější zdravotní a ekonomický problém lidstva se v každé zemi stává vrcholně politickou otázkou. Zatímco neliberální systémy jako Čína či Vietnam jej řeší s dokonalým přehledem, takže obě země jsou na pouhých jednotkách onemocnělých a navíc jako jediné se s ním vyrovnali s více než 2% růstem HDP v minulém roce, západní liberálně demokratické systémy do značné míry kolabují, protože západní neuřiditelná svoboda projevu způsobuje masivní ovlivňování chování. A prakticky ve všech zemích se covid stává předmětem politického boje.

A tak v USA byl Donald Trump s výjimkou očkování tvrdým odpůrcem přijímání jakýchkoliv racionálních opatření, jeho nástupce Joe Biden je naopak jejich tvrdým podporovatelem.

Problémem je charakter covidu. Neexistuje správná alternativa v podobě popírání potřeby, omezení sociálního kontaktu na minimum, občasného lockdownu a celé řady restrikcí, včetně povinného nošení roušek. Popírání covidu a popírání všeobecně uznávaných opatřeních na zábranu jeho šíření by mělo být stejně trestné.

A v které zemi, kde převáží popírači všeobecně známých epidemiologických opatření, nastává masivní nárůst nemocnosti, úmrtí, kolabování zdravotnictví a posléze i ekonomiky.

Poznal to na své kůži Boris Johnson, který byl vášnivým stoupencem nezasahování, otevřených barů a budování tzv. stádní imunity.

Zlom nastal, když sám onemocněl spolu s onemocnělou značnou částí Británie a jen tak tak podle vlastních slov přežil.

A náhle prozřel.

A z fanatického odpůrce opatření ne nepodobného našemu Klausovi, se stal tvrdý podporovatel lockdownu a vakcinaci země a tím Velká Británie zjevně nastartovala cestu ke své záchraně.

Zatímco odpůrci opatření proti covidu, či popírání viru jako takového se v Evropě spojují v podstatě jen s protimigrační nebo též národoveckou politickou platformou (Svobodní v Rakousku, AfD v Německu) a ostatní nevládní strany jsou v podpoře proticovidových opatření s vládami solidární, v Česku dlouhodobý boj liberální opozice proti Babišovi a Zemanovi, ke které se dnes připojili i komunisté či okamurovci a v poslední době i nezakrytě Ústavní soud a správní soudy je obohacen i o lidi typu Klause staršího. Obecně v Česku platí, že kdo se chce zviditelnit, musí ostře bojovat proti opatřením proti covidu 19. To ovšem do značně míry ulehčuje i sám premiér, který jmenoval zmatkujícího hematologa Blatného se zvláštní zálibou v tabulkách po jasně znalém Prymulovi, který kdykoliv za tuto oblast odpovídal, přiváděl Česko ke zlepšení. Opakuji: Kdykoliv.

Odvolávání Prymuly je tedy nepochybnou hrubou politickou chybou Andreje Babiše, která zemi bude stát mnoho životů a jeho, což je i pochopitelné aspravedlivé, politickou prohru v říjnu tohoto roku.

Situace v Česku je v podstatě v předvečer ústavního a zdravotního rozvalu.

Vláda situaci nezvládá, ale opozice je mnohem horší, včetně například Václava Klause, který by se chtěl bojem proti opatření znovu dostat do prezidentského křesla popíráním zákonitostí nákazy koronavirem.

Když tedy politické síly ve svém souhrnu nejsou s to na rozdíl od jara minulého roku situaci vyřešit, může být jistým zvratem onemocnění předních popíračů nezbytných epidemiologických opatření a na prvém místě v tom smyslu nejvíce exhibujícím Václavem Klausem. A pokud by se k němu přidali další věrozvěsti šíření poplašných zpráv a magoři, typu Daniela Landy či jinak superstíhané Pekové, jakési naděje by tu byla.

Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Čím vážnější průběh nemoci třeba podobně jako již zmíněný Boris Johnson či rektor UK Zíma Václav Klaus bude mít, tím se umocní pozitivní celospolečenský dopad vystřízlivění z falešných zpráv, které sám šířil.

Rozhodně nebudu tvrdit, že přeji popíračům existence covidu a opatřením proti němu uzdravení. Mají, co chtěli a co by nejraději připravili nám všem.

Česká republika se ze šílenství proticovidové hysterie musí co nejdříve probrat.

 

Záběr TV NOVA z demonstrace proti covidovým opatřením.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Yarmil

Nic ve zlém ani ironicky,ale kdysi jeden ze zdravotních důvodů tohoto prezidenta žádal o nemilost.Nestalo se.

Takže hodně zdraví ex-prezidente. 

https://www.youtube.com/watch?v=3nlCAZ7dVKU . . .