Je nám bližší Maďarsko nebo Ukrajina?

zelensky strelba
22.7.2024 00:17
Můžeme mít různé názory na mírovou turistiku Viktora Orbána, ale jsem přesvědčen, že jen malé procento spoluobčanů bude souhlasit s nepřátelským aktem Ukrajiny (Zelenského) v podobě zastavení dodávek ropy.

Domnívám se, že je zcela na místě pomoci Maďarsku, aby úspěšně odvrátilo energetickou krizi. Je jistě aktuální se pozeptat, zda tento nepřátelský krok je pouze z hlavy Zelenského a nebo zda byl konzultován s dlouhodobě na Ukrajině působícími americkými poradci.

Ze zcela neutrálního pohledu by maďarské ropné strádání evropskému, zvláště východnímu prostoru neprospělo, ba právě naopak. S tím ale vzápětí souvisí otázka, co tímto krokem Ukrajina získá? Nakolik tento akt poškodí Rusko, respektive o jaké procento z celkových příjmů bude ochuzeno? Pokud to budou jednotky procent, je ke zvážení, zda do budoucna – ať bude jakékoli – stojí za to mít na západní hranici v Maďarsku ukřivděného nepřítele a případně i další z těch, kteří s ním vnímají tento zbytečný nepřátelský akt.

A už vůbec si pravděpodobně mohou ukrajinští podnikatelé zajít chuť na členství v EU, neb souhlas z řady států nedostanou. Rovněž by aktuálně mohla být přehodnocena pomoc, kterou země EU Ukrajině poskytují. Při odhlédnutí od aktuálního problému by tak jako tak přišla na pořad jednání silně rozbujelá korupce, která na Ukrajině m.j. dopadá i na současné dodávky materiálů - zbraní a financí z USA a z Evropy.

Když se otevře pojem Ukrajina, hned mě napadá otázka, kdy už konečně se budeme bavit o této zemi se vším všudy, tedy včetně silných nacionalistických fašistických tendencí s účtem za hrdelní zločiny a téměř genocidní tendence vůči ruské menšině v letech 2014 – 2022? Otázka jen v malém procentu ospravedlňuje ruské válečné operace, ale obě strany jsou viny nerealizovaným příměřím a smrtí dalších a dalších tisíců na frontové linii.

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

miroslav kulhavy

V podstatě souhlas; těch rovin bychom ale našli více, např. ta ekonomicky strategická s podtržením "vyjádření Josepha Stiglitze" v mém,předminulém článku o vykrádání východních zemí a nutnosti se úžeji spojit.Spojení jistě brání názorové jiskření - Orbán o míru ... Fiala "jsme ve válce".

luis

Věc má  patrně dvě roviny:

Jedna rovina souvisí s animozitou Ukrajiny (dlouhodobě Zelenského) a s animozitou bruselské administrativy (též dlouhodobě, avšak v poslední době tím silněji, čím racionálněji Maďarsko vystupuje na evropské scéně) vůči Ma%darsku.

Druhá rovina je ekonomická. Příjem z tranzitu pro Ukrajinu je dnes menší a výhledově bude stejně skomírat. Ukrajině již tolik nezáleží na renomé spolehlivého přepravce. Finanční příjmy ze zahraniční pomoci  a výhled na odpuštění části dluhů vedou ukrajinské představitele k pevnému přesvědčení, že příjmy ze zahraniční pomoci budou trvalé a porostou. Pak se nelze divit, že uplatnit politické hledisko se jeví lákavější než jiné. 

Tedy nic neočekávaného.