Jana Turoňová: Lednový sjezd ČSSD
Takovýto postoj může sice pravověrného sociálního demokrata šokovat, ale rozhodně nemůže nikoho překvapit. Již před pár lety zaznělo ve vnitrostranické výzvě z Vyšehradu, že pražskou sociální demokracii uchopila do svých kleští skupinka mladých sociálních demokratů, mezi které patří zejména Poche, Dolínek, Petříček, Pavlík, ale i jiní, kteří si kraj postupně rozporcovali, zbavili se zkušených osobností a ze sebe vytvořili elitní „neprůstřelnou“ enklávu. Klientelismus, ideová a programová vyčpělost, vnitrostranický organizační chaos, absence charakteru a charismatu, již tehdy to byly pojmové znaky jejich působení ve straně a po posledním sjezdu v prosinci 2021 je definitivně přesunuly i na celostátní úroveň, prostřednictvím zvolení Michala Šmardy předsedou. Vše nasvědčuje tomu, že z pozic, které takto získali, dobrovolně neodejdou a budou se jich zuby nehty držet. ČSSD má totiž daleko více, než jen své ideály a historii. Má také majetek, se kterým již započali své plány. Lannův palác je prodán a vypadá to, že se další nemovitost na Hybernské ulici přesouvá do akciové společnosti Cíl, kterou sice vlastní ČSSD, ale která před pár měsíci změnila členy předsednictva. Nově Jaroslav Špaček a Igor Bruzl. Jak bylo správně popsáno, z „mladých sociálních demokratů“ se stal systém, v jehož rámci se tito „mladí“ přisáli na nejrůznější funkce a poklonkovali svým kmotrům. Dnes už se z některých z nich kmotři stali a začali řídit sami sebe. Stále však platí, že pokud chtějí dělat takovouto politiku, nemají v sociální demokracii místo.
Jak se ukazuje, poměrně dobře tato skupina kooperuje se stranickým think tankem Masarykovou demokratickou akademií, zejména prostřednictvím Vladimíra Špidly, který v tričku barvách Solidarity kandidoval i na senátora. Samozřejmě neúspěšně, stejně jako zapálený „šmardovec“ Petr Pavlík. Zdá se, že samozvaná elita sociální demokracie, zastoupená i v dalších vlivných neziskových organizacích současnosti, např. v Aspen Institutu, je sama se sebou zcela spokojena a zdá se, že ke své činnosti nepotřebuje ani široké členstvo strany ani občanskou pracující většinu, pro kterou kdysi v minulosti sociální demokracie vznikala.
Mimochodem, členem Aspen Institutu, kromě mnoha členů naší vlády a jiných významných orgánů, je také Tomáš Petříček a dále kandidát na prezidenta Josef Středula, kterého Šmardovo vedení podporuje. A podporuje ho tak moc, že všem členům strany byl oblastními tajemníky rozeslán email s informací, že těm členům ČSSD, kteří se 8.10.2022 vypraví autobusem či vlakem do Prahy na demonstraci odborů, bude proplaceno 50% z ceny jízdného. Pominu-li právní souvislosti takovéto podpory a zaměřím-li se pouze na vnitrostranickou situaci, musím ji nutně srovnat s tím, jakým způsobem je organizován mimořádný sjezd ČSSD ohlášený na 7.1.2023. Předsednictvo totiž přijalo usnesení o konání mimořádného sjezdu v Hradci Králové, jehož součástí je jasné konstatování, že se delegáti s hlasem rozhodujícím i poradním zúčastní sjezdu na vlastní náklady. V případě stávky odborů tedy peníze jsou, v případě tak stranicky důležité akce, jakou je sjezd strany, nikoliv. Samozřejmě, že lidová účast na demonstracích, které se organizují na Václavském náměstí, případně v dalších městech, je velmi důležitá a zásadní. Kroky vlády v oblasti energetiky, inflace a bezpečnosti jsou s ohledem na zájmy občanů natolik kontroverzní, že je nezbytné, aby se lidé co nejhlasitěji ozvali. Ovšem takto nápadný dvojí metr, který v ČSSD zavádí současné vedení, je stejně tak nepochopitelný a kontroverzní, jako postupy naší vlády.
Je evidentní, že se Michal Šmarda i ostatní členové vedení snaží vyhnout situaci, ve které by byli donuceni převzít odpovědnost za celorepublikovou povolební situaci. Sice svolali sjezd ČSSD, ovšem nepočítají s tím, že by byl volební! Z ústního vyjádření oblastního tajemníka víme, že se má jednat o sjezd pouze programový, na kterém se budou schvalovat nové stanovy strany. Koordinátorem příprav je místopředseda Robin Šín, který ale odmítá zveřejnit členy přípravné komise i samotný návrh textu. Podle jeho vyjádření je tam mnoho právníků a legislativců, samí odborníci a experti. O koho se však jedná konkrétně, to je členské základně nepřístupné. Na rozdíl od masové zprávy ohledně konání odborové stávky, žádný email o konání mimořádného sjezdu ČSSD do členské základny nepřišel. O této události se členové ČSSD dozvídají porůznu. Většinou z neformálních telefonátů a zpráv, popřípadě z mediálního výstupu Michala Šmardy. Není vůle předávat do členské základny podstatné informace, není vůle oživit činnost strany.
Největším podrazem je však stanovení nového klíče pro počet delegátů s hlasem rozhodujícím a s tím související i samotné datum konání sjezdu. Pánové si vše pečlivě propočítali tak, aby se většina delegátů nemusela v okresech a krajích převolovat a tudíž zůstala zachována stejná loajální struktura, která je v prosinci 2021 zvolila. Snaží se tím zabránit situaci, ve které by se mohla na sjezdu vzedmout stranická nevole a objevil by se tlak na převolbu celého vedení strany. ČSSD je v tuto chvíli „ukradena“, zvítězila lidská malost nad charakterem, vyhrávají sobci, kariéristé, egoisté a prospěcháři. Bude obtížné ji získat zpět. Pro její členy i pro její voliče. Nemožné to však není.
Na Vyšehradě, ale i na jiných místech, se stále organizuje vnitrostranická opozice z lidí, kteří ctí původní ideové zakotvení strany a odmítají, aby ČSSD sloužila k sobeckým kariérám a obohacování jednotlivců. Právě v tuto chvíli začíná vnitrostranický sběr podpisů s výzvou na odstoupení předsedy Šmardy a celého vedení strany. Pokud se chcete připojit, ráda Vám zašlu podpisové archy, stačí mě kontaktovat na adrese turonovajana@email.cz.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2774x přečteno
Komentáře
Stran současné členské základny,
je to tak půl na půl u těch vašich 2 bodů.
Řada členů odešla, a než se ti zbylí vzpamatují (mající t.č. žádnou možnost se opřít svůj okresní sekretariát)
pak bude po sjezdu. Asi ti"současní" budou zase na 2 roky zabetonováni.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejsem Homo politicus, ale zaujal mě tento popis praktik uvnitř sociální demokracie.
I na mou nevyřčenou otázku, kdo zvolil toto samoděržaví, čtu, že to byla "...v okresech a krajích ...stejná loajální struktura".
Nabízí se legitimní otázka: Uspěla by loajální struktura v krajích a okresech u svých členů popř. voličů, pokud by neuměla vysvětlit své členské základně (nemluvě o širší, volebně zajímavé veřejnosti) co skvělého je čeká, když si počíná takto? A pak mi z toho vychází jen dvě možná vysvětlení:
- buď členská základna není to pravou angažovanou členskou základnou, na které každá strana stojí nebo s níž také padá
- nebo je zde kalkul časový - pochopitelně cynický: prostě provedeme to co chceme, než se ostatní vzpamatují, potom naše majetkové zisky uchrání svatý grál soukromého vlastnictví a náš odchod (ovšem se zisky) budeme kolorovat bitím se v prsa s výrazem bezbřehé upřímnosti v tváři
Prostě vidím to spíše tak, že zpětná vazba (mezi činem, následky a trestem) je jako obvykle úctyhodně pomalá, dovoluje toto počínání a dokonce se s ní dá přesně kalkulovat. Moje charakteristika je ovšem příznačná i pro mnoho jiného, co vidíme v přímém přenosu na politiké scéně.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.