Hrdinství platí, otázky zůstávají

pelc vladimír
19.6.2024 00:48
Před nedávnem jsme si připomněli památku parašutistů v rámci operace Anthropoid.

Intepretace a hodnocení operace Anthropoid se musí uskutečnit v několika rovinách.

Bojová likvidace (nikoli atentát) Reinharda Heydricha byla mimořádným úspěchem české tajné služby (působící ve Velké Británii u exilové vlády) – žádné z tehdejších podobných organizací západních zemí se tak vysoko postaveného nacistu odstranit nepovedlo (Jozef Gabčík a Jan Kubiš zlikvidovali třetího muže nacistické říše).

Velení čs. tajné služby v Anglii připravovalo likvidaci Heydricha zpočátku bez vědomí politického vedení (zahraniční vlády a prezidenta E. Beneše), a hlavně i přes nesouhlas domácího odboje. Cena za „posílení“ politické autority exilové vlády v Anglii byla doma vysoká, persekuce byla hrozná… vyhlazení Lidic, Ležáků, desetitisíce zavražděných…

Významné bylo, že důsledkem lidické tragédie roku 1942 bylo uznání hranic Československé republiky z doby před Mnichovem, britská vláda odvolala svůj podpis pod tzv. mnichovskou dohodou a francouzský Národní výbor ji označil za neplatnou od samého počátku. Vláda Spojených států amerických definitivně uznala československou exilovou vládu v Londýně.

Mezinárodní politický ohlas likvidace Heydricha byl významný, vojenský zanedbatelný. Podstatnější byly sabotáže zejména ve zbrojní výrobě a destrukční útoky na transportní trasy na našem území.

Parašutisté byli hrdinové… Ale zůstávají otázky: Proč při přípravě akce nebyla hlubší spolupráce s domácím odbojem (informace o situaci v protektorátu, zásady ilegální práce)? Proč byl Anthropoid vysazen 100 km od místa určení? Proč existoval nesmyslný rozkaz shromáždit se po akci na jednom místě a usnadnit tak Němcům likvidaci parašutistů a v konečném důsledku i mnoha lidí, kteří jim pomáhali? A kdo jim dal do ruky samopal Sten Gun, který byl nejporuchovější lehkou zbraní 2. světové války? Samopal, který odhodil Jozef Gabčík na místě atentátu, protože se v nábojové komoře vzpříčil projektil, byl velmi nekvalitní zbraní; i další parašutisté si na to stěžovali. Nebo by mě zajímalo, kdo nutil vysazené bojové skupiny vysílat do Anglie z jednoho místa desítky minut, když každý nezletilý amatér přece věděl, že tak budou lehce zaměřeni… kupříkladu i Potůček-Tolar na to Londýn několikrát upozorňoval.

A dovolte připomínku: Anglie si nechala od naší republiky zaplatit každý náboj, sestřelené letadlo, bombu, uniformu, stravu, kapesné, které naši vojáci za vojenskou pomoc při obraně jejich Anglie vystřelili, pilotovali, použili, snědli, utratili. Ze zlatého pokladu našeho státu. Takže jsme zaplatili i za ten nekvalitní Sten Gun.

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.